بهترین مستندها درباره ی طراحان لباس

امروزه همچون نمایشگاه های مد، مستندهایی درباره زندگی شخصی و حرفه ای طراحان خاص و ویژه نیز در حال افزایش است. در حالی که مستند “من و دیور” مشهورترین مستند مربوط به طراحان است که به ذهن خطور کند، موارد بی شماری وجود دارد که به شرح وقایع و دشواری های رهبری و هدایت یک خانه مُد و افرادی که در این زمینه به اوج رسیده اند می پردازند. در ادامه بهترین گزینه ها برای تماشا را به شما معرفی می کنیم.

ولنتینو، آخرین امپراطور (۲۰۰۸)

در این مستند می بینیم که طراح مجموعه ای را  برای موزه ای در پاریس آماده می کند و در تمام طول فیلم نگاهی به گذشته و دهه ها فعالیت حرفه ای او دارد. این مستند باحضور بازیگران مطرحی مانند آن هتوی پیشنهاد خوبی برای کسانی است که کمی زرق و برق دوست دارند.

هنرمند غایب است (۲۰۱۵)

در این مستند تنها نگاهی اجمالی به زندگی مارتین مارگیلا(Martin Margiela) نخواهید دید بلکه بسیاری از دوستان او (از جمله ژان پل گولتیه) درباره آنچه او را بسیار پیشگام می ساخت، صحبت می کنند. 

عشق دیوانه وار (۲۰۱۰)

فیلم های زیادی در مورد ایو سن لوران ساخته شده است (هم مستند و هم بیوگرافی)، اما لامور فو(عشق دیوانه وار) از نگاه پیر بِرگه، عاشق دیرینه و شریک تجاری سن لوران، خود را از میان تمام فیلم ها متمایز می کند. 

محرمانه لاگرفلد (۲۰۰۷)

با دیدن این مستند پا به درون دنیای کارل لاگرفلد، مرد رنسانس مُد بگذارید. او علاوه بر طراحی برای Chanel و Fendi، یک عکاس حرفه ای و یک نقاش هنرمند نیز بود. بعلاوه، ما نمی توانیم در برابر قدرت طنز و عقلانیت او مقاومت کنیم.

(Azzedine Alaia (۲۰۱۷

پرتره صمیمی ای که Joe McKenna از استاد کوتور Azzedine Alaïa ساخته است را باید تماشا کرد. آنچه در این فیلم  ویژه جالب توجه است، نه تنها دیدن داخل استودیوی Alaïa و درک نحوه کار او، بلکه همچنین “خانواده” ای است که وی ساخته است  و احساسی که او برای افرادی مانند Nicolas Ghesquière و Naomi Campbell به جا گذاشته است.

دفترچه یادداشت در مورد شهرها و لباس ها (۱۹۸۹)

ویم وندرس کارگردان افسانه ای چنان طرفدار کارهای یوهجی یاماموتو بود که تصمیم گرفت فیلمی درباره این طراح بسازد. فیلم به همان اندازه که درباره یاماموتو است درباره وندرس نیز هست و دید این دو هنرمند به جهان را بررسی می کند.

(DRIES (۲۰۱۷

این فیلم  با نگاهی عمیق به روند پیشرفت Dries van Noten، دقیقا در زمان جشن صدمین نمایش مُد طراح به نمایش درآمد. Dries در این فیلم وقف خود برای مُد را برجسته می کند و کاملاً نشان می دهد که چگونه چنین طرفداران وفاداری را به دست آورده است.

درون دیور (۲۰۱۷)

بدیهی است که این اولین مستند در مورد Dior نیست، اما تنها مستندی است که در آن اولین مدیر خلاق زن فرانسوی را در طی ۷۰ سال سابقه کاری اش دنبال می کند، و نگاهی کوتاه به چگونگی نگاه فمینیستی یک زن به مُد لباس زنانه ارائه می دهد. 

مدیر (۲۰۱۳)

فریدا جیانینی در سال ۲۰۰۲ به عنوان مدیر طراح کیف های دستی زیر نظر تام فورد به گوچی پیوست و کار خود را تا سرپرستی لوازم جانبی(اکسسوری) زنانه ادامه داد و سرانجام در سال ۲۰۰۶ مدیر خلاقیت خانه ایتالیا شد. این فیلم به کمک جیمز فرانکو بازتابی از زمان همکاری او با این برند است.

منبع: CRFASHIONBOOK