تاریخچه کت چرم موتورسواری

جیمز دین، الویس پریسلی و مارلون براندو تنها تعدادی از نام‌هایی هستند که وقتی به کت موتورسواری فکر می‌کنید به ذهنتان خطور می‌کنند. تاریخچه این کت چرم که از یک نیاز عملی سرچشمه گرفت و امروزه به یک لباس مردانه شیک و مشهور تبدیل شده است تقریبا به صد سال پیش برمی گردد.

اواخر دهه ۱۹۲۰

کت چرم موتور سواری بدون شک یک آیتم کلاسیک آمریکایی است. شرکت Schott NYC توسط برادران ایروینگ و جک شات در سال ۱۹۱۳ تاسیس شد و در سال ۱۹۲۸ این برند اولین کت مخصوص موتورسیکلت جهان به نام Perfecto  را برای هارلی دیویدسون عرضه کرد. 

این اولین کت موتورسواری بود که زیپ های کاربردی داشت و به کاربر اجازه می داد تا به راحتی آن را بپوشد و یا از تن در بیاورد. نسخه‌های قبلی کت ها با دکمه بسته می‌شدند اما افزودن این زیپ ها مانورپذیری بیشتری را تضمین می‌کرد. قیمت این کت درآن زمان ۵.۵ دلار (امروزه ۹۰۰ دلار) بود.

سال های ۱۹۵۰

این کت در سال ۱۹۵۳ به لطف بازیگر مشهور هالیوود، مارلون براندو، که در فیلم موفق The Wild One در نقش رهبر یه باند کت Perfecto را به تن داشت به شهرت رسید. این کت راحت و کاربردی، فوراً به نمادی از نسل جوان تبدیل شد.

دهه های ۱۹۶۰ تا ۱۹۸۰

پس از جنگ جهانی دوم در دهه ۱۹۵۰ و در دوران جنبش  “Swinging Sixties” یا جنبش “دهه شصت مدرن” که عنوان انقلاب فرهنگی جوانان انگلیسی ای بود که از میانه‌های دهه ۱۹۶۰ میلادی در بریتانیا آغاز گردید، کت موتور سواری به نمادی از این جوانان تبدیل شد و تقریبا همه جوانان آن دوره از نوازندگان تازه کار گرفته تا گروه The Beatles کت های موتور سواری اسپرت را به عنوان نمادی از جنبش فرهنگی شان استفاده می کردند.

در دهه ۱۹۷۰، راک به سبک موسیقی یک نسل تبدیل شد و خوانندگانی با  موهای چرب، لباس‌های تنگ و گیتار به دست به زودی کت موتور سواری را به عنوان یونیفرم خود انتخاب کردند. 

گروه The Ramones با پوشیدن آن روی جلد آلبوم‌هایشان مانند Rocket to Russia، Leave Home و Road to Ruin جریان اصلی برای این کت را برانگیختند و به این کت وجهه ی جالبی بخشیدند.

The Ramones

ایدئولوژی پانک نیز در دهه ۱۹۸۰ راک اند رول را دنبال کرد و با طراحانی همچون Vivienne Westwood  بیشترین دگرگونی را در این کت شکل داد. کت موتور سواری نماد جنبش ضد دولتی و ضد تشکیلاتی شد که در طول دهه ۱۹۸۰ ادامه یافت. در این دوره این کت رو در اندازه های بزرگ و به صورت اورسایز می پوشیدند و با میخ های فلزی یا گل میخ تزئین می کردند.

دهه ۱۹۹۰ تا به امروز

کت موتورسواری که از پشت پرده پانک راک و رقابت‌های گروهی بین مد و راک‌ بیرون آمد، در دهه ۱۹۹۰ توسط هالیوود و پس از دیده شدن بر تن بازیگران محبوبی مانند لئوناردو دی کاپریو، برد پیت و جانی دپ دوباره تقویت شد. 

Johnny Depp

امروزه از برندهای استایل خیابانی مانند AllSaints و Reiss گرفته تا برندهایی مانند Schott و Belstaff و یا طراحان برندهای لوکس Saint Laurent و Tom Ford از این مدل کت تولید می کنند و این بدان معناست که برای هر بودجه و سلیقه ای کتی متناسب وجود دارد.

نحوه سِت کردن کت موتورسواری

زیبایی کاپشن موتور سواری به همه کاره بودن آن است. می توان آن را برای هر موقعیتی پوشید. اما برای یک رویکرد کلاسیک، آن را با جین ساده و بدون سنگ شور و یک تی شرت سفید ساده مانند خود مارلون براندو بپوشید.

تی شرت را داخل شلوار جین قرار دهید و یک جفت چکمه مشکی یا کفش کتانی همراه آن بپوشید تا میراث دهه ۱۹۵۰ را به یاد بیاورید.

برای ظاهری رسمی تر، می توانید کت خود را با یک پیراهن دکمه دار سفید، یک شلوار مشکی به همراه  چکمه های مشکی چلسی سِت کنید.

منبع: apetogentlemanدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *