تاریخچه کفش های کتانی (بخش دوم)

از شلوار جین گرفته تا حلقه های نامزدی، روند مُد همیشه در حال پیشرفت و تغییر است و وقتی پای کفش به میان می آید، کفش های کتانی در چند دهه گذشته از نظر عملکرد و سبک، تغییرات زیادی داشته اند.در این سری مقالات روند تغییر کفش های ورزشی  از Converse گرفته تا Vans را بررسی می کنیم.

اگرچه در ابتدا برای پوشیدن به عنوان لباس ورزشی طراحی شده بودند، اما از همان زمان کفش های کتانی وارد دنیای مد شده بودند. امروزه برای داشتن ده ها جفت کفش ورزشی لازم نیست که یک ورزشکار باشید و می توانید کفش های ورزشی را از طراحان مختلف و نه فقط از مارک های ورزشی، خریداری کنید.

۱۹۸۶: Nike’s Air Force 1s

اولین عرضه و نمایش این کفش در سال  ۱۹۸۲ بود اما خیلی طول نکشید که این کفش های کاملاً سفید در طی چند سال به پای بازیکنان بسکتبال حرفه ای در سراسر ایالات متحده دیده شدند. به گفته ی Complex and Sole Collector، نایکی این کفش ها را در سال ۱۹۸۶ دوباره عرضه کرد و دوباره محبوبیت پیدا کردند.

۱۹۸۸: KangaROOS

کفش های ورزشی KangaROOS در سال ۱۹۷۹ منتشر شدند و محبوبیت خود را در طول دهه ۸۰ افزایش دادند. در این مدت، این برند پارچه های جدیدی را به بازار عرضه کرد و از ورزشکاران مشهوری از جمله والترپایتون بازیکن NFL و ستاره MLB، اوزی اسمیت حمایت مالی کرد.

در اواخر دهه ۸۰ خیلی ها KangaROOS می پوشیدند و این کفش ها بخاطر جیب های کوچکی که برای قرار دادن اشیای کوچکی که به راحتی گم می شوند داشتند بسیار مشهور شده بودند.

۱۹۸۹: The Reebok Pump

این کفش های ورزشی اولین بار در سال ۱۹۸۹ عرضه شدند که مکانیزم پمپ ویژه ای دارند که به افراد اجازه می دهد تا زبانه ی کفش را باد کنند تا جایی که به تناسب کامل برسد. به گزارش روزنامه فلوریدا سان سانتینل، این کفش در آن زمان به قیمت  ۱۷۰ دلار به فروش می رسید.

۱۹۹۰: The Nike Air Max 90

در سال ۱۹۹۰ سومین کفش از مجموعه ی Air، نایک ایر مکس ۹۰ به بازار عرضه شد. طراحی به روز شده این کفش شامل یک پنجره قابل مشاهده برای هوای فشرده شده ی داخل پاشنه است.

۱۹۹۱: Nike Air Huarache

اولین کفش ورزشی نئونی در سال ۱۹۹۱ توسط Tinker Hatfield طراحی شد. این کفش رنگارنگ در ابتدا با واکنش های مختلفی روبرو شد اگرچه بعداً به گفته GQ به یکی از پرفروش ترین طرح های نایکی تبدیل شد.

۱۹۹۲: LA Gear Light Shoes

در سال ۱۹۹۲، شرکت LA Gear شروع به تولید مجموعه ای از کفش های LA Lights کرد.کفش هایی که در آن سال ها به پای همه بچه ها دیده می شدند. چراغ های LED در کف کفش طوری طراحی شده اند که هنگام راه رفتن شخصی که آن را پوشیده اس، سوسو بزند.به گزارش دیلی دات ، این شرکت تنها در مدت یک سال پنج میلیون جفت از این کفش ها را فروخت.

منبع: INSIDER