تاریخچه کفش های کتانی (بخش سوم)

روند مُد همیشه در حال پیشرفت و تغییر است و وقتی پای کفش به میان می آید، کفش های کتانی در چند دهه گذشته از نظر عملکرد و سبک، تغییرات زیادی داشتند.در این سری مقالات روند تغییر کفش های ورزشی  از Converse گرفته تا Vans را بررسی می کنیم.

The Air Jordan XI

به گفته اسنیکر فایلز، این سبک نمادین توسط مایکل جردن در مسابقات بسکتبال فصل های  ۹۵ و ۹۶ NBA استفاده شد.

جردن این کفش را همچنین در یک انیمیشن متمرکز بر موضوع بسکتبال به اسم  “Space Jam” که در سال ۱۹۹۶ اکران شد، پوشیده بود.

Adidas Sambas

این کفش های کتانی کژوآل برای اولین بار در دهه ۱۹۵۰ ظهور کردند اما هنگامی که Ewan McGregor آنها را در فیلم “Trainspotting” پوشید محبوبیت زیادی در بین جوانان انگلیسی و آمریکایی پیدا کرد. طرح کفش کتانی سامبا امروزه نیز محبوب است.

Platform sneakers

در طول دهه نود، گروه موسیقی “Spice Girls” اغلب برای اجراهایشان بر روی صحنه و موزیک ویدیوهایشان از کفش های کتانی افراطی استفاده می کردند. و در سال ۱۹۹۷، در موزیک ویدیوی آلبوم “Spice” از کفش هایی پلت فرمی با پاشنه های تخت و بسیار بلند استفاده کردند و به رتبه ۱ جدول بیلبورد آمریکا رسیدند.

skechers chunky sneakers

در اواخر دهه نود، افراد مشهوری مانند بریتنی اسپیرز کفش ورزشی Sketchers را در تبلیغات چاپی که در مجلات نوجوان در سراسر آمریکا یافت میشد پوشیدند. در سال ۱۹۹۸، این برند همچنین دو مجموعه کفش جدید را راه اندازی کرد. کفش های کژوآل Sketchers USA و کفش های ورزشی Sketchers Sport.

Heelys

کفش های هیلز چرخهایی داشتند که از داخل پاشنه پا بیرون می آمدند و از آنها به عنوان اسکیت استفاده می کردند. هیلز در دسامبر سال ۲۰۰۰ شروع به کار کرد. بر اساس گزارش سال ۲۰۰۴ خبرگزاری NBC، اولین فروشگاهی که آنها را به نمایش گذاشت در ظرف چند ساعت تمام کفش ها را به فروش رساند.

تا سال ۲۰۰۱، هلیز در میان بچه ها و افراد مشهوری مانند آشر و شکیل اونیل محبوب بودند. در طی چند سال، چندین مدرسه و مشاغل به دلیل رعایت نکات ایمنی، پوشیدن Heelys را در محیط داخلی ممنوع کردند.

DC Sneakers

کفش های DC با الهام از اسکیت بازها اگرچه چند سال زودتر تولید شده بودند، شروع به محبوبیت بیشتری برای اسکیت بازها و غیر اسکیت بازها کردند. به گفته LA Biz تا سال ۲۰۰۳ محبوبیت این برند بسیار افزایش یافته بود و درآمد کفش DC به بیش از صد میلیون دلار در سال بود.

Checkered slip-on Vans

برایان ترونزو در مصاحبه ای به Esquire گفت:

” اگرچه کفش های شطرنجی و نام تجاری این برند برای اولین بار در سال ۱۹۸۲ معرفی شدند، اما تا سال ۲۰۰۵ این کفش های شطرنجی در مرکز شهر نیویورک بسیار پرطرفدار بود.”

به گفته لس آنجلس تایمز، در سال ۲۰۰۴ ونس با قیمت ۳۹۶ میلیون دلار توسط VF Corp خریداری شد، این شرکت صاحب مارک های معروفی مانند The North Face و Timberland نیز هست طبق گفته Esquire محبوبیت این برند پس از خرید توسط VF Corp بیش از پیش افزایش یافت.

منبع: INSIDERدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *