شیک ترین فیلم های دهه ۶۰ میلادی

فیلم ها، هوس انگیز ترین لحظات مد را در طول تاریخ به ارمغان آورده اند. در حالی که لباس برای تحریک بصری در فیلم ضروری است، اما لباس هایی که در آنها به چشم می آیند و به تنهایی داستانی را روایت می کنند، نوعی ابدیت را به وجود می آورند که برای همیشه در قلب و ذهن بینندگان باقی می ماند. از لباس مشکی جیوانچی مشهور آدری هپبورن و الماس زرد قناری در فیلم “صبحانه در تیفانی” گرفته تا رکوردشکنی طراحی ۶۵ لباس برای الیزابت تیلور در“کلئوپاترا” در سال ۱۹۶۳. این دوران تعدادی از برجسته ترین و احساسی ترین و ابدی ترین فیلم های تاریخ سینما را درون خود دارد. برای ارج نهادن به تجربه سینمایی دهه ۶۰، در ادامه شیک ترین فیلم های این دهه را معرفی می کنیم.

زیبای میلیونر – ۱۹۶۰

 

داستان جذاب فیلم “زیبای میلیونر” که بر اساس نمایشنامه ای از جورج برنارد شاو است درباره زنی به نام اپی فانیا است که وارث یک ملک بزرگ به جا مانده از پدرش است و نقش او را سوفیا لورن بازی می کند. وی که ثروتمندترین زن جهان محسوب می شود، برای به دست آوردن این میراث طبق وصیت پدرش باید شوهری برای خودش  پیدا کند. این فیلم به لطف طراحی های پیر بالمین, پراز لباس ها و کلاه های شیک و جواهرات گران قیمت است.

صبحانه در تیفانی – ۱۹۶۱

 

آدری هپبورن در نقش هالی گولایتلی, داستان “صبحانه ترومن کاپوته در تیفانی” را با ایفای نقش دختری بی خیال و رها و اهل مهمانی زنده می کند. او در نیویورک با مرد جوانی  با بازی جورج پپارد که همسایه ی جدید او در آپارتمانش هست آشنا می شود و اتفاقاتی را رقم می زنند. ماسک خواب گلدوزی شده آبی رنگ, کلاه لبه دار, عینک Wayfarers و  لباس مشکی مشهورجیوانچی، ازجمله لباس های تأثیرگذار و بی نظیر این فیلم هستند.

داستان وست ساید – ۱۹۶۱

 

“داستان وست ساید” فیلمی موزیکال  و مورد تحسین منتقدان با بازی ناتالی وود در نقش ماریا و ریچارد بیمر در نقش تونی است که درواقع نسخه ی مدرنی از “رومئو و ژولیت” در شهر نیویورک را به تصویر می کشد. این دو ستاره ی عاشق گرفتار دعوای دو گروه با انگیزه های نژادپرستی به نام “کوسه ها” و “جت ها” می شوند. لباس های رنگارنگ و روان هم در این فیلم برای خود دنیایی دارند که با رقص های شگفت آوری مانند رقص “آمریکا”ی  ریتا مورنو و جورج چاکیریس که هر دو به ترتیب برنده اسکار بهترین بازیگر نقش مکمل شدند همراه است. این فیلم ۱۰ جایزه اسکار از جمله بهترین طراحی لباس برای ایرن شرف را به خانه برد.

کلئوپاترا – ۱۹۶۳

 

در این فیلم داستان حماسی و مثلث عشقی کلئوپاترا با مارک آنتونی و جولیوس سزار با بازی الیزابت تیلور در نقش کلئوپاترا و ریچارد برتون، در نقش آنتونی از دریچه نگاه و با کارگردانی ژوزف ال مانکیویچ روایت می شود. این فیلم برنده چهار اسکار از جمله بهترین طراحی لباس برای ایرن شرف و ۹ نامزدی اسکار شد. گزارش شده بود که بودجه ای معادل ۱۹۴ هزار دلار تنها برای الیزابت تیلور بخاطر ۶۵  بار تغییر در لباسش صرف این فیلم شده است که در آن زمان رکورد ثبت کرد.

بانوی زیبای من – ۱۹۶۴

 

پروفسور «هنری هیگینز» استاد آواشناسی دانشگاه با دوست زبان‌شناسش «پیکرینگ» شرط می‌بندد که می‌تواند دختر گلفروش و عامی لندنی به نام الیزا دولیتل با بازی آدری هپبورن را تبدیل به بانویی متشخص کند که در میهمانی‌های اشرافی بدرخشد.از ۱۲ نامزدی این فیلم، بانوی زیبای من ۸ جایزه اسکار به خانه برد. لباس های تاریخی و تکرار نشدنی این فیلم که توسط سیسیل بیتون طراحی شده بود, اسکار بهترین طراحی لباس را برای او به ارمغان آورد و در حالی که نگاه او به طراحی صحنه فیلم هم تندیس طلایی بهترین طراحی تولید را به او بخشید. لباس و کلاه سیاه و سفید آدری هپبورن و سایر لباس های تزیین شده اش, این فیلم را به یکی از شیک ترین فیلم های تاریخ تبدیل کرده است.

چه راهی برای رفتن – ۱۹۶۴

 

در داستان این فیلم، شرلی مک لاین، بارها و بارها با هوس بازان هالیوود همچون رابرت میچوم ، پاول نیومن ، دین مارتین ، ژن کلی ، دیک ون دایک و باب کامینگز ازدواج می کند و بیوه می شود. هریک از شوهرانش بخاطر طمع و در جستجوی سود مالی یا قدرت درواقع پایان اجتناب ناپذیر خودشان را می یابند. در این فیلم به کارگردانی جی لی تامپسون لباس های خارق العاده و جذابی که توسط طراح افسانه ای ادیت هد طراحی شده اند را بر تن مک لاین می بینیم. در تریلر این کمدی تاریک گفته می شود که این فیلم شامل باشکوه ترین لباس هایی به ارزش نیم میلیون دلار است که ادیت هد تا به حال خلق کرده است.

بانی و کلاید – ۱۹۶۷

 

داستان این فیلم بر اساس زندگی واقعی زوج خلافکار، بانی و کلاید است که با بازی فی داونا و وارن بیتی در سال ۱۹۶۷ به تصویر کشیده شده اند. این عاشقان خلافکار در حالی که شیک ترین و به روزترین لباس های دهه ۱۹۳۰ را به تن دارند، شهرها و بانک ها را سرقت می کنند. گزارش شده است که طراح لباس این فیلم تدورا ون رانکل توصیه ادیت هد برای استفاده از مقادیر زیادی از نوعی پارچه ابریشمی در طراحی لباس بازیگر زن فراری این فیلم را نادیده گرفت و برعکس تصمیم گرفت از پارچه های فاستونی و کرپ برای دوخت این لباس استفاده کند.

دختر بامزه – ۱۹۶۸

 

در این فیلم باربارا استرایسند در نقش فانی بریس, بازیگری که که سعی دارد بر روی صحنه تئاتر برادوی راه یابد, بازی میکند. ایرن شرف برنده پنج جایزه اسکار، مسئولیت طراحی مجموعه ای از لباس های منجوق دوزی شده، چاپ شده، تزئین شده، گلدوزی شده و خزدار را برای این فیلم به عهده داشت و سعی داشت که لباس ها تا حد ممکن پر زرق و برق باشند.

 

منبع: CRFASHIONBOOK