عروسک های مینیاتوری، ستاره های نمایش مد Moschino

جهان در سال ۲۰۲۰ شاهد چیزی غیرعادی بود، بنابراین اسکات مدیر خلاق Moschino تصمیم گرفت برای نمایش مجموعه بهار و تابستان ۲۰۲۱ خود در هفته ی مد میلان حرکت جدیدی را در نمایش های مد با استفاده از عروسک ها آغاز کند. در اینجا از همکاری اسکات و تیمش با شرکت تدارک دهنده ماپت ها گرفته تا ساخت ۴۰ لباس کوچک از سبک های عالی می خوانیم.


حتی قبل از اینکه دنیا به قرنطینه کشیده شود ، اسکات می دانست که مجموعه بهار و تابستان ۲۰۲۱ برند موشینو با الهام از فشن اوت کوتور(فشن سطح بالا) طراحی می شود.

 

جرمی اسکات در کنار مهمانان عروسکی نمایشش

لباس های اوت کوتور (فشن سطح بالا)، برخلاف لباس های آماده، نوعی از لباس هستند که کاملاً با دست ساخته می شوند و متناسب با اندازه گیری های خاص مشتری دوخته می شوند. اوت کوتور حتی اتحادیه ای خاص خود در فرانسه دارد که به نام Fédération de la Haute Couture et de la Mode معروف است.

اسکات به ووگ گفت که او دنیای اوت کوتور را به عنوان یک “حس انسانی و ملموس ” می داند، که نشان دهنده “زمان، فداکاری و ارتباط با تاریخ طراحی” است.

این تاریخچه کوتور بود که الهام بخش اسکات شد تا در میان این همه گیری ویروس کرونا در نمایش لباس بعدی رویایی خود به جای مدل از عروسک استفاده کند.

 

 

اسکات به مجله ووگ گفت که او تحقیق کرده است که چگونه طراحان در پاریس پس از جنگ جهانی دوم  لباس های مینیاتوری برای کمک به راه اندازی مجدد و تجلیل از صنعت مد فرانسه تهیه کردند. مانکن های ریز معروف به Théâtre de la Mode در حالی که لباس هایی از طراحانی همچون Nina Ricci و Balenciaga به تن داشتند در سراسر اروپا و آمریکا گشت می زدند و ارتباط کاملی بین این موضوع با وضعیت فعلی جهان احساس می شد.

اسکات به الی پیترز از Vogue UK گفت:

“ما به رویاپردازی نیاز داریم، نیاز داریم که الهام بگیریم. ما باید بیش از هر زمان دیگری ارتقا پیدا کنیم.”

اسکات برای تبدیل رویای خود به واقعیت به فروشگاه موجودات  Jim Henson، شرکت سازنده ی جلوه های بصری ماپت ها مراجعه کرد.

 

 

اسکات با دنیای عروسک ها غریبه نبود و از شغل های گذشته اش تعدادی از صاحبان فروشگاه های عروسک را می شناخت. او به Vogue UK گفت:”من اولین طراحی بودم که بهMiss Piggy لباس پوشانیدم!”. اسکات متوجه شد که فروشگاه جیم هنسون تمایل بیشتری به پذیرش این چالش بسیار متفاوت دارد. او در ادامه گفت:

” آنها از علاقه مندان به عروسک های خیمه شب بازی بودند، اما حتی برای آنها نیز این کار بسیار زیبا و شیک و احساسی و تعصب برانگیز بود”

تمام ۴۰ طرح لباس اسکات برای مجموعه اش متناسب با مدل های عروسکی ۳۰ اینچی کوچک شدند.

 

 

آتلیه Moschino در میلان، ایتالیا، تمام لباس های مینیاتوری را با دست ساخته است. وی به Vogue UK گفت:

“این مطمئناً کاری عاشقانه بود. خیلی راحت تر می توان یک نمایش با مدل های زنده انجام داد و لباس هایی را در اندازه سنتی و متعارف بر تنشان کرد، موسیقی را روشن و نمایش را شروع کرد.”

گرچه لباس ها خیلی کوچک بودند، اسکات اطمینان پیدا کرد که تمام جزئیات مجموعه اش در لباس عروسک ها اعمال شود.

 

 

این توجه خارق العاده به جزئیات را می توان در کل نمایش اسکات که خودش آن را کارگردانی کرده  و به یک فیلم کوتاه تبدیل شده را مشاهده کرد. این طراح به Vogue UK گفت:

“من همیشه به نمایش های مد خودم به عنوان یک بلیط فکر می کنم. بهترین راه برای دیدن زنده نمایش های من و ارائه همان تجربه ای که شما به آن عادت کرده بودید چه بود؟ چگونه می توانستم آن هوس، جادو و خیال را به شما بدهم؟”

اسکات می خواست که هر بخش از نمایشش سطح ساختاری مد در سطح بالا را برجسته کند.

 

 

برخی لباسهای مجموعه اسکات، به تعبیری وارونه است. درزها و جیب ها و کرست ها نمایان است. او در ادامه گفت:

“من به چیزهای پنهان، هرگز دیده نشده و زمان های زیادی که استفاده نشده است فکر می کردم. من می خواستم آن جنبه انسانی را نشان دهم و به آن ادای احترام کنم.”

همچنین تعبیری شاعرانه در پشت تصمیم اسکات برای پشت و رو نشان دادن لباس ها وقتی که بسیاری از افراد جامعه وارونه هستند وجود داشت. وی در یک بیانیه مطبوعاتی برای نمایشش به Insider گفت:

“همانطور که به نظر می رسد جهان در امتداد درزها شکافته شده است، انفعالات درونی عریان و ساده از چیز جدیدی آشکار خواهد شد.”

و یک نمایش لباس بدون سردبیران مجلات مهم از جمله آنا وینتور با دقت و توجه کامل و در ردیف جلو کامل نخواهد بود.

 

 

روزنامه نگار نیویورک تایمز، ونسا فریدمن و ادوارد انینفول، سردبیر وگ انگلیسی، نیز در نمایش عروسکی اسکات ظاهر شدند.اسکات لباس ویراستارها را نیز طراحی کرد و می خواست شخصیت منحصر به فرد همه را به دست بیاورد و سپس کمی آب و تاب به آن بدهد.

 

 

وی افزود: “برای لباس ادوارد مطمئن بودم که باید پرچم انگلیس را داشته باشد. با خودم فکر کردم که اگر من لباسی سفارشی برای او درست می کردم از چه طرحی استفاده می کردم که به او در دنیای خودش احترام بگذارد؟ اما تایید کنم که من داشتم کمی بازی میکردم.”

در پایان نمایش هم یک عروسک کوچک از اسکات وجود داشت که طبق سنت همیشگی بر روی صحنه حاضر شد.

 

 

اسکات گفت که نمایش مد عروسکی او در واقع گرانتر از نمایش سنتی شوی لباس بوده، اما در عین حال یکی از “شگفت انگیزترین و چالش برانگیزترین کارهای خلاقانه ای” بود که وی تاکنون انجام داده است.

 “من ایده پردازی کردم ، لباس ها را طراحی کردم ، فیلم را کارگردانی کردم و باید از آن خسته باشم اما برعکس من مرتب آن را تماشا می کنم و هرگز احساس خستگی یا کسالت و بی حالی نمی کنم و حس خاصی به من می بخشد.”

 

 

منبع: لینک مقاله