عکاسان سیاه پوست تاثیرگذار بر فشن ۲۰۲۱

تصاویر اهمیت زیادی در القای ادراک ما از جهان و افراد ساکن در آن دارند. از نظر تاریخی، عکاسی تنها در حوزه مردان سفیدپوست بوده است با عکاسانی در داخل و خارج از صنعت مد که میراثی غیرمسئولانه و مضر از قاب بندی از طریق “نگاه سفید” را تحریک می کنند. نسل بعدی عکاسان مد شکل متفاوتی از عکاسان قبل از خود می گیرند، شکلی که به همان اندازه معتبر باشد و دنیای مد را به سمت چشم انداز فراگیر تری سوق دهد. از عکاسی برای کمپین های بزرگ مارک های لوکس گرفته تا نمایشگاه و گالری های معتبر و مهم در سراسر دنیا، در این مقاله به ده عکاس در حال ظهور POC می پردازیم که از طریق لنز دوربین در حال تعریف مجدد از مد و فراتر از آن هستند.

SHANIQWA JARVIS

ترکیب زیباشناسانه ای از مد امروزی با پرتره هایی خودمانی!

هنگام مشاهده عکس های Shaniqwa Jarvis هیجانِ افسارگسیخته ای که از سوژه هایش استخراج می کند کاملا مشهود است. جارویس متولد و بزرگ شده در وست ساید نیویورک است و در مدرسه طراحی Parsons در رشته عکاسی شرکت کرد و آنجا بود که حس اعتماد بین عکاس و سوژه را پرورش داد.

جارویس از آن زمان تاکنون همکاری خود را با طیف وسیعی از مارک های تجاری مانند Adidas ،Supreme و Standard Hotel Group آغاز کرده و در عین حال پرتره های از رئیس جمهور باراک اوباما گرفته تا CardiB را تهیه کرده است.

جارویس با گسترش نگاه خلاقانه خود به یک منبع آموزشی، مطالعات اجتماعی را با همکاری با Something Special Studios و Baque Creative در سال ۲۰۱۷ آغاز کرد.این فعالیت تجربی مبتنی بر جوانان برای آموزش آنها از طریق کارگاه های آموزشی خلاقانه و ارائه راهنمایی برای جامعه جوانان هنرمندان و خلاقان تازه کار است.

RENELL MEDRANO

رنل مدرانو در برانکس متولد و بزرگ شده است و از ۱۴ سالگی در حال عکاسی از مردم و فشن شهر نیویورک بوده است. مدرانو قبل از فارغ التحصیلی از مدرسه طراحی پارسونز در سال ۲۰۱۴، جایزه New York Times Lens Blog را دریافت کرد و از آن زمان موفقیت خود را تقویت کرد و پیروان زیادی را برای داشتن توانایی در ایجاد پرتره صمیمی و خودمانی کسب کرد.

گرایش مدرانو به رنگهای پر جنب و جوش و خامی ساختارشکنانه، او را به یک پایه اصلی در مد تبدیل کرده است و یکی از استعدادهای نسل جدید مانند Solange, Tyler the Creator, Megan Thee Stallion و Virgil Abloh است. با این حال نمونه کارهای جذاب او فراتر از این افراد مشهور ، عناوین مجلات بزرگ و کمپین های مد است.در سال گذشته، این ستاره در حال ظهور دو مجموعه شخصی از آثارش را به نمایش گذاشته است که شاهدی بر تسلط و توانایی اوست.

NADINE IJEWERE

نادین ایژور در جنوب شرقی لندن با ریشه ای نیجریه ای-جامائیکی متولد و بزرگ شده است، عکاسی او اغلب پیچیدگی های تنوع و هویت الهام گرفته از میراث او را بررسی می کند. بعد از اتمام دبیرستان، ایژور برای گرفتن لیسانس در عکاسی از طریق Thames شروع به فعالیت کرد و وارد دانشگاه مد لندن شد و از آن زمان در نمایشگاه های بزرگ مانند نمایشگاه Tate Britain Generation ، Unseen Amsterdam و جشنواره عکس لاگوس در سال ۲۰۱۷ شرکت کرده است. مجموعه کارهای وی همچنین شامل کمپین هایی برای خانه های لوکس مد مانند استلا مک کارتنی و والنتینو است.

آخرین نمایشگاه اش Tallawah که اوایل سال جاری در گالری Cob لندن به نمایش درآمد، یک پروژه مشترک با Jawara آرایشگر بود. در این همکاری دو نفره ایژور در پرتره هایش صفات انسانی را در زیبایی و تنوع زنان سیاه پوست را به تصویر کشیده است.

CAMPBELL ADDY

عکس های کمپبل آدی، در برخی از معتبرترین نشریات صنعت مد نقش بسته است. این عکاس بریتانیایی-غنایی روایات و چهره ها را به همراه احساساتی قابل اعتماد به تصویر می کشد. آدی آثارش را در نمایشگاههای مختلف جهان از گالری Bunjil Place ملبورن گرفته تا موسسه Het Nieuwe در روتردام و خانه Somerset لندن به نمایش گذاشته است.

در این نمایشگاه سیاهپوستان خلاق و فعالان برجسته که اثری چشمگیر و پیشگامانه در جهان برجای گذاشتند، برجسته شدند. این عکاس هنرمند افتخارات زیادی کسب کرده است و آدی با مجله و آژانس مدلینگی با نام خودش کارآفرینی را با توانمندسازی واقعی ترکیب می کند.

TYLER MITCHELL

اگرچه میچل یکی از جوانترین ها در لیست ما است، اما مطمئناً ماهرترین نیست.این عکاس ۲۵ ساله سینما و دیجیتال بیشتر به این دلیل مشهور است که اولین آمریکایی-آفریقایی تبار خلاق است که  برای طرح جلد سپتامبر ۲۰۱۸  مجله Vogue از بیانسه عکاسی کرده است. کارهای میچل، با تمرکز بر جزئیات خودمانی از غم و شادی در جامعه سیاهان است و کارهایش مورد ستایش و استفاده چندین برند از جمله JW Anderson ، Converse ، Nike ، Givenchy و Marc Jacobs قرار گرفته است. نمونه کارها میچل همچنین شامل همکاری با BROCKHAMPTON و طرح جلد دیجیتال Teen Vogue با حضور فعالان کنترل اسلحه در نوجوانان است.

RAFAEL PAVAROTTI

با سلامی از اعماق جنگل بارانی آمازون، بدون شک آثار رافائل پاواروتی توسط رنگها و بافتهای غنی از کشور زادگاهش برزیل شکل گرفته است. اهمیت نمایش سیاهپوستان و زیبایی آنها در رزومه این عکاس جوان مشهود است. مانند بسیاری از عکاسان پاواروتی از فشن برای بیان پیام های اجتماعی و تاریخی استفاده می کند. این تابستان در طی فراخوان های جهانی برای برابری در اوج جنبش Black Lives Matter کارهای پر جنب و جوش پاواروتی از طریق مجله I-D با یک داستان مد انقلابی با عنوان “سفری در Sierra Leone” ستوده و مشهور شد.

وی در رابطه با ریشه های هنری خود گفت:

“تجلیل از سیاهان و تجربه بومی به طور خاص همیشه بخشی از کار من خواهد بود، زیرا این بخشی از من است. به عنوان یک عکاس آفریقایی و بومی برزیل، وجود من و کار من از قبل سیاسی بوده است.”

ADRIENNE RAQUEL

با انتشار عکس سلنا گومز برای جلد شماره افتتاحیه مجله CR China ، آثار Adrienne Raquel در روح زنانه مد و هنر فرو می روند. کارهای این عکاس خلاق مستقر در نیویورک مانند یک منظره رویایی مه آلود احساس می شوند، یک پالت پر جنب و جوش از رنگ هایی که در مکان و زمان سفر می کنند.

احساسات زیباشناسانه ی او یادآور دهه ۷۰ مملو از مدل موهای بزرگ، یقه های بیرون زده و رنگ های براق است. راکول که قبل تر با ستارگان بزرگی مانند Travis Scott, Lizzo, Lil Nas X, and Meg Thee Stallion کار کرده است راهی منحصر به فرد برای بیرون کشیدن روحی خاص از سوژه دارد و از آنها در جایگاهی که باید باشند عکاسی می کند. 

کارهای او، به ویژه بر زیبایی و زنانگی در تعالی سیاهان تمرکز دارد و کانون اصلی کمپین هایی در Reebok ،Pat McGrath Labs و لوازم آرایشی NARS بوده است.

MICAIAH CARTER

کارهای این عکاس جوان القا کننده این حس هست که به پشت پرده یک جمع صمیمی با دوستان می روید. فرهنگ معاصر جوانان و لباس خیابانی در آثار این عکاس به تازگی فارغ التحصیل شده از دانشکده طراحی پارسونز منعکس شده است. مضامین بصری و زیبایی شناسی وی در کمپین هایی با پایر ماس، آدیداس، نایکی و پوما برجسته است.

تجربیات کارتر به عنوان یک سیاه پوست و تجربیات پدر و پدربزرگش، همیشه کارهای او را شکل داده است. آثار پر معنی کارتر، به جای فرو رفتن در قالب کلیشه ها با هدف تلنگر زدن به روایت انسان پروری انجام می شود و روشهای زندگی سیاهان را برجسته می کند. با سوژه های قابل توجهی مانند اسپایک لی و فارل ویلیامز ، کارتر با مد و محیطی پر جنب و جوش به روشی بازی می کند که اغلب غیرقابل توصیف است.

وی درباره کار خود می گوید:

“من به خواهرزاده ها و برادرزاده هایم فکر می کنم و اینکه چگونه آنها به نماینده ای نیاز دارند که فراتر از کلیشه هایی که به سیاه پوستان اختصاص داده شده است باشد. من می خواهم دامنه وسیع تری برای سیاهی ایجاد کنم، فاصله ها را از بین ببرم تا همه چیز همیشه با توضیح اینکه ما هم انسان هستیم شروع نشود.

LUIS ALBERTO RODRIGUEZ

مانند بسیاری از خلاقان دیگر، لوئیز آلبرتو رودریگز از بیش از فقط یک رسانه استفاده می کند. پیش از آنکه به عنوان یک عکاس خودآموز شناخته شود به سراسر دنیا سفر کرده بود. وی که اکنون در برلین مستقر است، از زمینه پر جنب و جوش زندگی خود به عنوان الهام برای کارهایش استفاده می کند.

مقالات مد بیشتر شبیه مجالس رقص با لباس های روان هستند که با احساسی روان و سیال سروصدا می کنند. کارهای او اغلب زیبایی را در طبیعت پیدا می کند، فضای گسترده ای که در فضای باز همچون یک بوم خالی برای نمایش خلاقیت ایجاد شده است. عکسهای رودریگز احساس بی انتهایی می دهند و بیشتر بر بدن انسان و قدرتی که ایجاد می کند تمرکز دارند تا روند مد.

RONAN MCKENZIE


با وجود به دست آوردن بلیط رویایی ورود به آکادمی مد Pearly Gates ، که به نام Central Saint Martins نیز شناخته می شود، مک کنزی یک هفته بعد تحصیل را رها کرد. طبیعت عصیانگرانه و متمرکز بر جوانی او را بیش از هر زمانی در زمان تحصیلش در مدرسه  به رشته های خلاقانه مبتنی بر مد و عکاسی سوق داد. 

کار مد مک کنزی با نام تجاری او Selasi و عکاسی او با تمرکز بر زیبایی زنان سیاه پوست اغلب توسط رسانه های سنتی نادیده گرفته شد. آخرین پروژه نمایشگاهی او، “من در خانه هستم” پس از جستجوی یک شکاف گسترده در صنعت، عکاسان زن سیاه پوست را به نمایش می گذارد. جدا از پروژه های شخصی، مک کنزی با Glossier ، Teen Vogue ، Garage Magazine و Gucci نیز همکاری کرده است.

منبع: CRFASHIONBOOK