فشن الهام گرفته از آثار سالوادور دالی

همیشه کسانی بوده اند که مُد را به عنوان چیزی بی اهمیت یا کم عمق، که به سختی به هنر شباهت دارد، کنار می گذارند. در واقع، روابط درهم تنیده ی بین این دو صنعت سالهاست که به هم پیوند خورده است و باعث ایجاد یک پیوند خلاقانه و تغذیه ی یک رابطه ی پربار و به هم وابسته می شود. با این وجود، نمی توان انکار کرد که هنر طراحی لباس توانایی بیان چیزی را که می خواهد به جهانیان منتقل کند را دارد.

در حالی که هنر همیشه به عنوان یک شکل ذهنی از بیان در نظر گرفته شده است، اما این امر برای مُد به این سادگی نبوده است. بدگمانان مدام مُد را دست کم می گیرند و آن را چرخ دنده ای بی اهمیت در ماشین تولید انبوه و مصرف گرایی می دانند که در در تضاد با  همه ایدئولوژی های ذاتی شاعرانه است. برای نفی این روایت که ارزش مالی در صنعت، هنر را تضعیف می کند و بر عکس به نوعی زیبایی را تسهیل می کند، الکس پراگر، فیلمساز و عکاس، می گوید:

“برخی از بزرگترین کارهای هنری با پرداخت کمسیون انجام شده اند.”

وقتی صحبت از سوررئالیسم می شود، دالی از اولین هنرمندانی است که در ذهنمان می آید. سوررئالیسم یا فراواقع‌گرایی یکی از جنبش های هنری قرن بیستم و به معنی گرایش به ماورای واقعیت یا واقعیت برتر است. سالوادور دالی نقاش سوررئالیسم اسپانیایی بود  که بیشتر به خاطر خلق تصاویری گیرا و خیالی در آثار فراواقع‌گرایش به شهرت رسید.این نگرش فراواقع گرایانه در آثار دالی به گونه ای درخشیدند که راه خود را به دنیای فشن نیز باز کرده اند.

همکاری خلاقانه و طراح لباس ایتالیایی سوررئالیست Elsa Schiaparelli  و هنرمند اسپانیایی سالوادور دالی از جمله همکاریی هاست که در تاریخ مُد ماندگار شده است.

این دو خالق آوانگارد در خلق چندین اثر دست به دست هم دادند. از کمپین های تبلیغاتی گرفته تا طراحی شیشه های عطر، از لباس های الهام گرفته ی Schiaparelli از نقاشی های دالی تا تجلیل از کلاه بدنام طرحِ کفش این هنرمند انقلابی.

درحالی که اتحادیه خلاقان تا آن زمان لباس های هنری زیادی طراحی کرده بود هیچ کدامشان به اندازه لباس طرح خرچنگ در سال ۱۹۳۷ که توسط Wallis Simpson دوشس ویندزور پوشیده شد، سروصدا نکرده بود. لباس مجلسی ابریشمی و سبک به همراه یک خرچنگ نقاشی شده بر روی به دامنش سر و صدای زیادی به پا کرد و دلیل عمده آن پوشیدن این لباس توسط شخص مهمی بود که به این لباس اعتبار بخشیده بود.

عکس های دوشس در باغ Château de Candé که توسط سسیل بیتون گرفته شده بود به منظور اعلام نامزدی او با ادوارد هشتم رسما از سوی روابط عمومی دربار منتشر شدند و بعد از آن ادوارد هشتم به دلیل ازدواج با یک فرد مطلقه آمریکایی از تاج و تخت و سلطنت انگستان، کناره گیری کرد.

دالی یک سال قبل از آن ساخت مجسمه ای با عنوان Lobster Telephon (تلفن خرچنگی) را به پایان رسانده بود که اولین نمایش او از سخت پوستان بود و لباس شب طراحی شده توسط Schiaparelli اشاره ای به این اثر معروف دالی داشت.

این هنرمند به دلیل داشتن خرچنگ های قرمز در طراحی های خود به عنوان یک نماد جنسی آشکار مشهور بود و این نکته باعث شد که اولین لباس مجلسی Wallis Simpson رسوایی بیشتری داشته باشد. از دیگر طراحی های معروف دالی و Schiaparelli می توان به لباس طرح اسکلت اشاره کرد که از معروف ترین لباس های سورئال در دنیای مُد است.

لازم به ذکر است که آثار دالی تنها بر طراحی لباس تاثیر گذار نبودند بلکه از آنها در طراحی شیشه عطر و زیورآلات نیز استفاده شده است.

منابع: