فشن الهام گرفته از آثار کاتسوشیکا هوکوسائی

کاتسوشیکا هوکوسائی نقاش و چاپ‌گر ژاپنی در سبک اوکی‌یوئه بود. او در توکیو کنونی به دنیا آمد و همان جا درگذشت. هوکوسائی نقاشی را در سن شش سالگی آغاز کرد.

وی از سن چهارده تا هجده سالگی کار حکاکی روی چوب را نزد یک استاد آموخت. پس از آن در سن ۱۸ سالگی وارد استودیوی کاتسوکاوا شانشو شد که هنر نقاشی و چاپ روی لوحه‌های چوبی را آموزش می‌داد.

از همان ابتدای کارآموزی هوکوسائی به یادگیری هنر باسمه چوبی معروف یا اوکی‌یوئه که به چاپ روی لوحه‌های چوبی اطلاق می‌شد پرداخت.

 معروف‌ترین اثر او، طرح چوبی چاپ‌شده به نام The Great Wave of Kanagawa است که به‌عنوان یکی از مشهورترین آثار هنری جهان شمرده می‌شود. تخمین زده می‌شود که این قطعه  از مجموعه سی‌وشش چشم‌انداز کوه فوجی و اژدهایی در میان ابرهاست. 

تأثیر اثر هنری The Great Wave که احتمالاً یکی از مهم‌ترین آثار هنری آسیایی است از مرزهای دنیای هنر کلاسیک فراتر رفت و به دنیای پاپ و صنعت مد نیز راه‌یافت. 

الکساندر مک کویین طراح آوانگارد در طول پنج سال تصدی خود در خانهٔ مد جیوانچی برای مجموعهٔ اوت کوتور خود در بهار و تابستان ۱۹۹۸ یک لباس پر زرق و برق با طرحی از اثر The Great Wave از هوکوسائی ارائه داد.

GIVENCHY SPRING/SUMMER 1998 HAUTE COUTURE
GETTY IMAGES

با حضور جان گالیانو در رأس خانه مد کریستین دیور، این طراح برای مجموعهٔ خود در بهارو تابستان ۲۰۰۷ از طرح اصلی کت دیور استفاده کرد. این لباس سایز بزرگ کیمونی ای دارای چین های اریگامی بود که نقاشی The Great Wave با دست بر حاشیه‌های این لباس نقاشی و گلدوزی شده است. 

CHRISTIAN DIOR SPRING/SUMMER 2007 HAUTE COUTURE 
GETTY IMAGES

منبع: CRFASHIONBOOKدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *