پوشاک زنان در سال های ۱۹۵۰

مد در دهه ۱۹۵۰ شاهد شکاف جنسیتی واضحی بود. در حالی که مد مردان و پسران به سمت ساده تر و راحت تر شدن می رفت، مد زنان و دختران، ظرافت ، رسمی بودن  و هماهنگ بودن با اکسسوری (لوازم جانبی) را در اولویت قرار داد.

لباس های زنانه با طراحی های افرادی مانند کریستوبال بالنسیاگا و هوبرت دی جیوانچی باعث توقف سبک زنانه و محبوب ایجاد شده توسط کریستین دیور شدند در حالی که پارچه های چاپی و رنگ های جدید، نقش جدیدی در مد برای زنان و مردان بازی می کردند.

مد به ندرت در طول یک دهه باقی می ماند و سبک محبوب لباس زنان در دهه پنجاه در واقع در اواخر دهه ۱۹۴۰ ظهور کرد. هنگامی که طراحی های “New Look” کریستین دیور در فوریه ۱۹۴۷ ظاهر شدند، یک موفقیت فوری به دست آورد و دامن های کمردار او تا اواسط دهه ۱۹۵۰ همچنان سبک اصلی بودند.

با پیشرفت دهه، سبک غالب به تدریج به سمت لباس های یکدست و باریک تر می رود و وقتی مد برای الهام گرفتن به سراغ سبک “نوجوان” می رود، از ظرافت و رسمیت اوایل دهه کم می شود.

با شروع دهه ۱۹۵۰، مقاومت اولیه در برابر “New Look” فروکش کرد و سبک جدید در لباس روز و شب زنان نفوذ کرد. دیور خودش به تولید طرح هایی ادامه می داد که حتی در ترکیب با عناصر سبک جدید همچنان از خط زنانه پیروی می کردند، مانند یقه ای که در طراحی عکس زیر دیده می شود.

اگرچه سبک جدید در حال تکامل بود اما هسته اصلی سبک قبلی در لباس های روز و شب دیده می شد. شکل زیر لباسی از  جیوانچی در سال ۱۹۵۳ را نشان می دهد و در آن می بینیم که چگونه به طرح دامن کمردار در طول دهه وفادار مانده است.

و یا لباس شب Balenciaga که در واقع نمایانگر آزمون سبک های مختلف در ساختار لباس های دهه پنجاه است. 

با پیشرفت این دهه لباس ها ساختاری ساده تر و برش هایی مستقیم تر پیدا می کنند. مانند کت و دامنی که بالنسیاگا طراحی کرد و در شکل زیر توسط سوزی پارکر پوشیده شده است و به نوعی بیانگر طرح های مورد علاقه بالنسیاگا می باشد.

در حالی که طراحانی مانند دیور، بالنسیاگا و چارلز جیمز لباس های زیبایی را ایجاد کردند، اما علاقه به لباس ورزشی همچنان ادامه داشت. کلر مک کاردل، طراح آمریکایی که در دهه ۱۹۴۰ به شهرت رسید به تولید لباس های محبوب خود ادامه داد.

در حالی که به طور کلی، مد در دهه ۱۹۵۰ بر ظرافت و زنانه بودن تاکید داشت ، زنان جوان به مک کاردل و سایر لباسهای ورزشی و طراحی های کمتر رسمی مانند سارافان و لباس شنایی که در شکل زیر دیده می شود روی آوردند. 

شاید یکی از ماندگارترین تصاویر مد در دهه پنجاه دامن های “پودل” باشند. این دامن های ساده که توسط جولی لین شارلوت در کالیفرنیا طراحی شدند، به صورت دایره ای بریده می شوند و می توانند هر نوع تزییناتی داشته باشند و خیلی راحت تر از مدل های کوتاهی بودند که از پاریس بیرون می آمدند. این دامن ها نیز با داشتن کمر و پف همچنان از طرح New Look دیور پیروی می کردند.

گرچه پوشیدن شلوار به طور فزاینده ای در برخی موقعیت ها قابل قبول شده بود، اما به طور کلی حال و هوای مد در دهه پنجاه به سمت زنانگی و رسمیت متمایل شد.

این امر به خصوص در لباس شب بیشتر به چشم آمد و به این صورت لباس های موسوم به “کوکتل (cocktail)” به مردم معرفی شد. این لباس ها چیزی مابین لباس روز و شب بودند و درواقع لباس روزی بودند که تزیینات لباس شب را به همراه داشت.

برای مراسم های خیلی رسمی  لباس های شبی که کاملا متناسب با اندام بودند و دامن های بلندی داشتند در طول دهه همچنان محبوب ماندند.

منبع: FASHIONHISTORYدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *