کت و شلوار های آینده

به طور کلی اعتقاد بر این است که کت و شلوار های امروزی اولین بار در سال های ابتدایی قرن ۱۹ توسط بو برومل معرفی شدند. همه چیز از آنجا شروع شد که برومل کت های دم بلند و جوراب های ساق بلند ابریشمی را با کت کلاسیک و شلوار های با پاچه ی بلند و کامل جایگزین کرد. اما با روبرو شدن با چالش های جدید ( مثل رفت و آمد های طولانی روزانه ) و یا به خاطر کار های وقت گیری که همیشه با آن ها درگیر هستیم ( مثل اتو کردن کت و شلوار ) چه انتظاری از کت و شلوار های آینده باید داشته باشیم ؟

چیزی که تاکنون دیده ایم

 در سال های اخیر نوآوری های زیادی را در زمینه ی متریال لباس شاهد بوده ایم. همین اواخر پارچه ی لباسی معرفی شده است که قابلیت تنظیم دما دارد. در بسیاری از موارد ، این کار با استفاده از کنترل دمای بدن خود فرد صورت می گیرد. محققان آمریکایی سیستم کنترلی را ساخته اند که میزان گرمای خروجی از پیراهن را کنترل و بر چرخش هوا اطراف بدن نظارت می کند. گرچه تکنولوژی کنترل دما در پوشاک چیز جدیدی نیست اما تنها در سال های اخیر است که راه خود را به لباس های پوشیدنی ای غیر از لباس فضانوردان باز می کند.این تکنولوژی نه تنها برای فردی که لباس را به تن دارد راحتی به ارمغان می آورد بلکه برای محیط زیست نیز مفید است. سیستم تهویه هوا در آمریکا به تنهایی ۱۳ درصد از انرژی مصرفی را به خود اختصاص می دهد. چنانچه لباس های ما خود مجهز به چنین تکنولوژی ای باشند آنگاه نیاز کمتری به تهویه هوا و در نتیجه نیاز کمتری به سوزاندن سوخت خواهیم داشت.

همچنین لباس های بی نیاز به اتو شدن نیز دارند از راه می رسند. هر روز می توانید ۱۰ دقیقه بیشتر در تخت خواب خود بمانید و سپس لباس کارتان را مستقیم از کمد بیرون بیاورید و به تن کنید. بدون چروک و بدون نیاز به هیچگونه اتو کردن. تکنولوژی ای که در این نوع لباس ها به کار رفته با افزایش قدرت پارچه، مانع تکان خوردن بیش از حد مولکول ها می شود  و آن را در مقابل چین خوردن مقاوم تر می کند.

همه ما دوست داریم که کت و شلوار هایمان مانند لباس های آزاد و راحت بودند.  مخصوصاً وقتی مجبوریم برای مدت طولانی پشت میز کار، یا سوار بر خودرو و در حالت نشسته باشیم. اینجا جایی است که آخرین تکنولوژی ها به کمک شما می آیند. نوعی تکنولوژی کششی وجود دارد که با اعمال تغییراتی روی پارچه کت و شلوار، انعطاف پذیری آن را افزایش می دهد. نوعی از کت ها هستند که با اضافه کردن درصد کمی از اسپندکس به پارچه  کشسانی و در نتیجه راحتی آن ها را افزایش  می دهند.

 چه انتظاری از آینده می توانیم داشته باشیم ؟

یکی از چیزهایی که اکنون محققان در حال کار بر روی آن هستند تولید گجت های پرداخت پوشیدنی است. البته ما اکنون هم با گوشی یا ساعت هوشمند قادر به پرداخت های بانکی هستیم اما این کافی نیست! شرکت مستر کارت با همکاری آدام سلمن طراح مُد، در حال کار بر روی ایده ی جاسازی میکروچیپ هایی در درون لباس هستند، مثلاً در آستین کت یا کیف، که به شما اجازه می دهد تا برای خرید های خود زحمت کمتری به خود بدهید. این ایده می تواند روش های خیاطی کردن را با تبدیل دکمه های سر آستین و جیب ها به دستگاه های پرداخت پول برای همیشه تغییر دهد.

پارچه هایی که رنگ عوض می کنند!

دیگر نیازی نیست که به خاطر داشتن چند رنگ متفاوت از یک مدل کت و شلوار چند دست تهیه کنید. پارچه های با قابلیت تغییر رنگ آمده اند تا تحول بزرگی در صنعت مد و پوشاک ایجاد کنند. تحقیقات لازم برای رسیدن به چنین هدفی هنوز در حال پیشرفت هستند و تعداد محدودی پروژه وجود دارند که روی این موضوع کار می کنند. یکی از این پروژه ها که توسط محققان دانشگاه میشیگان در حال انجام است ، اضافه کردن کریستال های بسیار ریزی به پارچه است که به طول موج های مختلف نور واکنش های متفاوتی نشان می دهند. طول موج هایی که روی شکل و رنگ کریستال ها تاثیر می گذارد. برخی دیگر از تحقیق ها که در مونترال کانادا در حال انجام است ؛ در حال مطالعه بر روی فیبر هایی برقی هستند که با حرکت بدن شارژ شده و توانایی تغییر رنگ دارند.

البته هنوز راه زیادی تا دیدن چنین لباس هایی در خیابان ها خواهد بود اما همه این تحقیقات می توانند راه را برای رسیدن به این مقصود را در آینده هموار کنند.

پارچه های خود ترمیم!

همه ما می دانیم که کت و شلوار ها جامه های گران قیمتی هستند. برای همین باید خیلی مراقب باشیم که مبادا دچار پارگی و خرابی شوند.اما بعضی اتفاقات از دست ما خارج است و بالاخره همیشه احتمال پارگی و خرابی وجود دارد. اما نگران نباشید! جدید ترین تکنولوژی در زمینه پارچه در تلاش است تا با استفاده از پارچه های خود ترمیم گر بر این مشکل فائق آید. طرز کار این تکنولوژی بدین شکل است که نوعی پارچه خاص در لباس کار می گذارند که در صورت پاره شدگی، در دمای پایین به صورت مایع در آمده و دوباره سطح مورد نظر را می پوشاند. برخی محققان نیز کشف کرده اند که باکتری های E coli.  توانایی خود ترمیم گری دارند و اکنون در تلاش هستند تا راه هایی برای استفاده از آن ها در ترمیم لباس های پاره شده پیدا کنند.

واضح است که ابداعات فراوانی در زمینه مُد و پوشاک در حال انجام است و این صنعت روز به روز تغییر می کند. چیز های بسیاری در حال تولید هستند تا زندگی روزانه و لباس هایمان را برای زندگی بهتر تغییر دهند.

منبع: FLUXMAGAZINE